20
Sâm, Apr

sursa foto: digi24.ro

Simona Halep s-a calificat în „sferturile” turneului de la Indian Wells.

Românca a învins-o pe chinezoaica Qiang Wang, ocupanta locului 55 WTA. Simona s-a impus în primul set, scor 7-5. Asta după intervenția antrenorului Darren Cahill, într-un moment în care Simona a dat semne de nervozitate. „Ce se întâmplă? Spune-mi ce faci? Nu joci punctele. Văd că faci multe greșeli neforțate. Vreau să-mi spui ce faci. Nu te menaja să lungești punctul. Joci și faci progres în același timp, asta trebuie să faci. Muncește mai mult, fii mai răbdătoare. Wang nu face atât de multe lucruri, aruncă mingile pe mijloc. Fii disciplinată”, i-a transmis Darren Cahill Simonei, potrivit digisport.ro. După intervenția antrenorului, Halep s-a calmat, a câștigat prima rundă, iar în cea de-a doua nu i-a mai dat nicio șansă chinezoaicei.  Simona s-a impus în setul secund, scor 6-1. Simona a fructificat prima minge de meci a partidei.

Halep se va duela în „sferturile” californiene cu Petra Martić. Aceasta a învins-o pe Markéta Vondroušová, scor 6-3, 7-6 (4).

Simona Halep şi Petra Martić (locul 51 WTA) sunt la egalitate la întâlnirile directe, 1-1, dar partidele sunt din 2015 (victorie Halep) şi 2011.